ciepła kawa w domu

Jak oszczędzać ciepło w domu?

Oszczędzamy na ogrzewaniu, czyli jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu?

Za pewne każdy z nas zna tę prostą zależność- im mniej szczelne mieszkanie, tym więcej wytworzonego w nim ciepła ucieka do zewnątrz i więcej ciepła trzeba znowu wyprodukować, aby dogrzać mieszkanie. W takim przypadku, ze względu na straty cieplne i konieczność bardziej intensywnego ogrzewania pomieszczeń- musimy ponosić większe koszty. Warto zaznaczyć, że są to koszty stałe, które raczej nie zmienią się dopóki nie pomyślimy o tym, aby w jakiś sposób uszczelnić nasze mieszkanie. Dlatego zarówno Ci, którzy budują od podstaw, jak i Ci, którzy chcą przeprowadzić remont gotowego już budynku zastanawiają się, jak zatrzymać ciepło w domu. Poprzez niektóre patenty można bowiem zmniejszyć koszty eksploatacji budynku w przyszłości, chociaż trzeba też zaznaczyć, że najczęściej są to rozwiązania wymagające sporego budżetu- tym większego im większy jest sam budynek. Warto więc potraktować to jako swego rodzaju inwestycję.

Okna odpowiedniej jakości oraz ich montaż

Okna są jednymi z najsłabszych punktów w całym pomieszczeniu, gdyż to przez nie ucieka ciepło. Mogłoby się wydawać, że to szyba ma największe znaczenie, ale warto postawić nie tylko na atrakcyjny pakiet szybowy, ale i na jego zestawienie z odpowiednio grubym profilem okiennym. Kupując okna zawsze otrzymamy informację, jaki posiadają one współczynnik przenikania ciepła, a więc jak dużo tego ciepła będą w stanie utrzymać we wnętrzu. Inwestycja w ciepłe okna stanowi więc podstawę energooszczędności, tak samo jak ich odpowiednia instalacja. Co nam po ciepłym oknie, jeśli nieprawidłowo zainstalowane będzie wpuszczało zimne powietrze do środka pod parapetem lub wokół profilu okiennego?

Ocieplenie dachu oraz ścian

Poprzez te elementy również może uciekać bardzo dużo ciepła. W przypadku dachu, szacuje się, że odpowiednią warstwą ocieplenia jest warstwa około 25 cm dobrej jakości wełny mineralnej. Sufit podwieszany również powinno ocieplać się około 5 cm warstwą danego materiału izolacyjnego. W przypadku ścian- również warto zadbać o dobrą izolacyjność, gdyż jest to najlepsza odpowiedź na pytanie o to, jak oszczędzać ciepło w domu. Dom można ocieplić poprzez zastosowanie wełny mineralnej lub płyt styropianowych. Grubość takiej warstwy izolacyjnej powinna najmniej wynosić 10 cm grubości, chociaż standardem są obecnie ocieplenia posiadające grubość od 15 do 20 cm. Pamiętajmy, że nieizolowane ściany potrafią narazić nas na naprawdę duże straty cieplne.

Wentylacja mechaniczna- rekuperacja

To kolejny sposób na naprawdę sensowne oszczędności. Wentylacja mechaniczna pozwala zimą wtłaczać do pomieszczenia ciepłe powietrze z zainstalowanego na zewnątrz, gruntowego wymiennika ciepła. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, ruch powietrza jest wymuszany przez urządzenie, które zapewnia wydajny obrót powietrza. Statystyki potwierdzają, że dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej można znacznie łatwiej utrzymać ciepło we wnętrzu, ale i można dogrzać pomieszczenia dzięki zastosowanej wymianie powietrza.