Kruszywo keramzytowe: charakterystyka oraz sposób wykorzystania

Keramzyt to niezwykle wytrzymałe kruszywo ceramiczne, które zastosowanie znajduje w ogrodnictwie, ale także w budownictwie, gdzie liczą się przede wszystkim jego właściwości izolacyjne. Zanim jednak przejdziemy do zastosowania keramzytu w budownictwie, powiemy czym dokładnie jest keramzyt budowlany i w jaki sposób powstaje.

Proces powstawania keramzytu

Keramzyt powstaje w procesie wypalania gliny ilastej, która wydobywana jest w Polsce od lat siedemdziesiątych. Cały proces rozpoczyna się od leżakowania gliny, które trwa od dwóch do trzech tygodni. Dopiero po tym czasie glina w postaci plastycznej masy trafia do pieca obrotowego, gdzie masa wypalana jest w temperaturze do tysiąca dwustu stopni Celsjusza. W czasie wypalania kilkukrotnie zwiększa się objętość kulek, które w efekcie mają od dwóch do dwudziestu milimetrów średnicy. Ciężar objętościowy kruszywa wynosi mniej niż trzysta kilogramów na metr sześcienny, co czyni go nie tylko wytrzymałym, ale i niezwykle lekkim materiałem.

 

Właściwości keramzytu budowlanego

Keramzyt budowlany posiada wiele właściwości, dzięki którym idealnie sprawdzi się na budowie oraz w ogrodnictwie. Przede wszystkim keramzyt budowlany to materiał o właściwościach termoizolacyjnych. Nawet w warunkach bardzo wilgotnych, keramzyt budowlany nie ulega żadnemu uszkodzeniu, czego nie można powiedzieć o materiałach budowlanych, które stosowane są zamiennie na budowie. Równie ważną właściwością kruszywa jest odporność na grzyby oraz pleśnie, a także gryzonie, które uwielbiają atakować materiały budowlane, zwłaszcza w warunkach wysokiej wilgotności powietrza.

 

Zastosowanie keramzytu w budownictwie

Keramzyt budowlany wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji keramzytobetonów, czyli stosunkowo lekkich jednak wciąż wytrzymałych betonów, oraz zapraw ciepłochronnych, pustakach stropowych, a także systemach kominowych. Coraz większą popularnością cieszą się również domy produkowane z prefabrykowanego keramzytobetonu.