samochód klimatyzacja

Jak działa klimatyzacja w samochodzie

Klimatyzacja w samochodzie- na jakiej zasadzie działa?

Przesiadając się do nowego samochodu, który ma klimatyzację, zazwyczaj bardzo cieszymy się z tego dodatkowego gadżetu. Oczywiście, być może już starcie gdzieś słyszeliśmy coś o konieczności jej konserwacji, najczęściej jednak jesteśmy wniebowzięci możliwością komfortowego jeżdżenia w upale, zwłaszcza jeśli jest to nasz pierwszy samochód, który taką klimatyzację posiada. Obok radości z tak komfortowego wyposażenia, warto jednak poczytać o tym, w jaki sposób ona funkcjonuje i już na starcie dowiedzieć się, co robić, aby zawsze działała sprawnie.

Jak działa klimatyzacja w samochodzie w kilku zdaniach

Do najważniejszych elementów klimatyzacji samochodowej możemy zaliczyć kompresor, skraplacz, osuszacz, zawór rozprężający oraz parownik i wiatrak wentylatora. Cały system nie jest ani rozległy ani skomplikowany, a opiera się o połączenia wykonane na sztywno jak i elementy elastyczne. W całym układzie mamy część z wysokim oraz z niskim ciśnieniem, a pomiędzy elementami układu krąży czynnik klimatyzacji, który schładza powietrze i wtłacza je do kabiny samochodu. Obniżenie temperatury powietrza przeprowadzane jest w skraplaczu, tutaj jednak następuje zmiana stanu skupienia na ciekły. Dlatego, aby powietrze mogło zostać wywiane przez wentylator, musi zostać odpowiednio osuszone.

W samochodach starszego typu czynnikiem chłodzącym był ten o symbolu R-134a, który jednak po latach został uznany za bardzo szkodliwy dla warstwy ozonowej ziemi. Dlatego też w nowych samochodach stosuje się inne czynniki chłodzące- obecnie zazwyczaj jest to HFO-123yf.

Konserwacja i troska o klimatyzację samochodową

Jak łatwo sobie wyobrazić, wnętrze klimatyzatora jest środowiskiem wilgotnym, a jednocześnie częściowo też ciepłym. Jest to wprost idealne środowisko do namnażania się różnego rodzaju grzybów, które mają na nasz organizm niekorzystny wpływ. Jeśli więc chcemy oddychać czystym, zdrowym powietrzem, warto wziąć sobie do serca konieczność regularnego odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Szacuje się, że zabieg odgrzybiania powinno przeprowadzać się z regularnością co około rok czasu. Absolutnie konieczne jest przeprowadzenie odgrzybiania w momencie, kiedy wydobywające się z klimatyzacji powietrze zaczyna mieć brzydki, lekko kwaśny zapach. Proces odgrzybiania niemalże zawsze wiąże się z konieczność wymiany filtra, a samo czyszczenie może być przeprowadzane z wykorzystaniem specjalistycznych środków, ale też i chociażby za pomocą ozonowania.

Kolejną ważną rzeczą jest regularne nabijanie klimatyzacji. O konieczności przeprowadzenia tego zabiegu przekonamy się, kiedy po prostu nasza klimatyzacja przestanie efektywnie działać. Poprzez nabijanie klimatyzacji rozumie się uzupełnianie ilości środka chłodzącego w jej wnętrzu- środek ten bowiem z upływem czasu, podczas intensywnej eksploatacji, ulega zużyciu. Podczas nabijania klimatyzacji dodatkowo powinno sprawdzić się także szczelność całego układu chłodzenia, aby mieć pewność, co do odpowiedniego jego działania.