Przydomowy ogródek

Mieszkanie w mieście nie zawsze musi wiązać się z rezygnacją z obcowania z przyrodą. Chwile relaksu w otoczeniu zieleni dostępne mogą być nie jedynie dla osób korzystających z ogólnodostępnych parków miejskich, ale również dla posiadaczy domków jednorodzinnych, którzy czasami nawet małe podwórko mogą zagospodarować na swoisty azyl. Wystarczą niewielkie środki i odrobina wysiłku, aby podwórko przy domku jednorodzinnym zmieniło się w odskocznię od szarej codzienności.

Pierwszym miejscem, do jakiego należy się udać aby odpowiednio urządzić swój własny zielony azyl jest bez wątpienia sklep ogrodniczy. W dobrze zaopatrzonym sklepie znajdziemy nie tylko nasiona czy sadzonki roślin, ale również narzędzia, które umożliwią nam stworzenie ogrodu. Warto również skonsultować się z pracownikami sklepu, którzy zapewne chętnie doradzą początkującym ogrodnikom od czego można zacząć. Z pewnością można jednak stwierdzić, że zawsze bardzo istotny element każdej adaptacji przestrzeni stanowi odpowiednie planowanie.

Również w tym przypadku warto najpierw zastanowić się, gdzie powinny znaleźć się dane przedmioty, aby odpowiednio urządzić ogród.

Jeżeli chcemy, aby nasza miejska oaza była dodatkowo uatrakcyjniona śpiewem ptaków, warto zainstalować karmniki, które przywabią ptasich gości. Można je zarówno kupić w sklepie, jak również skonstruować samemu i potem zawiesić na drzewie lub w innym spokojnym miejscu, do którego nie będą miały dostępu koty i inne drapieżniki. Urządzanie ogrodu to z pewnością świetna zabawa, która przypadnie do gustu zarówno dzieciom jak i dorosłym. Należy jednak pamiętać, że wiąże się również z odpowiedzialnością, przykładowo z koniecznością odpowiedniego przygotowania roślin na okres zimowy. Cebulki kwiatów, zależnie od gatunku, można przykładowo wykopać, natomiast dla odpowiedniego zabezpieczenia większych roślin przydadzą się specjalne osłonki na drzewka. Dzięki nim młode sadzonki otrzymają nie jedynie izolację termiczną, ale będą również mniej wrażliwe na urazy mechaniczne.