Salonowe narzuty, zasłony i poszewki – czyli kilka słów o tym, jak dobierać tekstylia domowe

W każdym urządzaniu salonu prędzej czy później przyjdzie pora na zakup ozdobnych dodatków. Będą to między innymi kolorowe kwiaty, ozdoby ścienne czy też dywaniki i tekstylia miękkie. Odpowiedni dobór tych ostatnich jest szczególnie ważny. W końcu takie akcesoria jak firany i pościele są niezbędnym wyposażeniem każdego mieszkania. To samo tyczy się dodatkowego wyposażenia, takiego jak narzuty, zasłony, koce czy też ozdobne poszewki i obrusy. To właśnie tekstylia domowe sprawiają, że nasze wnętrze jest przytulne i pełne uroku. Warto więc zadbać o ich odpowiednie dopasowanie.

Kolorowe czy stonowane zasłony?

W przypadku firan nie poszalejemy zbytnio z kolorami. Za to przy zasłonach mamy całą gamę barw do wyboru. Możemy wybrać pstrokate i grube zasłony albo stonowane i lekkie niczym firanka. Pamiętajmy, że są one funkcjonalną częścią wyposażenia, więc warto dopasować ich rodzaj do naszych zastosowań. Przy jednym bazowym kolorze salonu wybór nie będzie trudny. Wystarczy kupić zasłony w jakimkolwiek jego odcieniu, by wszystko zgrało się ze sobą. Z kolei w bardziej stonowanych wnętrzach należy zastanowić się nad efektem, który chcemy uzyskać. By nie zepsuć całości kompozycji, należy kupić niewyróżniająca się i równie stonowaną zasłonę. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przełamać kolorystyczną monotonię. By to zrobić, należy kupić zasłonę w intensywnym kolorze. Pamiętajmy jednak, że w stonowanym pomieszczeniu to ona skradnie główną uwagę.

Ozdobne poszewki na poduszki – wzorzyste czy gładkie?

Ze wszystkich tekstyliów domowych to chyba ozdobne poszewki potrafią być najbardziej wzorzyste. Znajdziemy je ozdobione w bardzo małe i kolorowe wzory, ale także w większe i bardziej stonowane kształty. Dzięki temu możemy wybrać, czy ozdobne poszewki mają się wtapiać w nasz mebel wypoczynkowy, czy może zwracać na siebie główną uwagę. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję, to pamiętajmy, by pozostałe wzory obecne w salonie pasowały do tych z ozdobnych poszewek. W końcu nie ma nic gorszego niż nadmiar wzorów, a tym bardziej kompletnie do siebie niedopasowanych. Kolor ozdobnych poszewek możemy śmiało dopasować do zasłony, dywaniku lub innych elementów pomieszczenia. Wpłynie to pozytywnie na atrakcyjność i kompozycję każdego wnętrza. 

Jaki materiał narzuty na łóżko?

Narzuta na łóżko może i nie jest niezbędnym dodatkiem, jednak potrafi nieco ocieplić wnętrze. Warto więc zadbać o to, by była z dobrze wyglądającej i miłej w dotyku tkaniny. Świetnie sprawdzą się tu mieszanki tkanin naturalnych i syntetycznych. Pozwolą one na łatwe utrzymanie narzuty w czystości. Zasady kolorystyczne są podobne jak przy innych tekstyliach domowych. Warto więc dobrać kolor narzuty pod inne elementy wyposażenia pomieszczenia. Warto jednak, by różnił się on odcieniem lub był pochodną koloru dominujące w naszym salonie. 

Czy obrus jest niezbędny?

Nierzadko w naszych salonach znajduje się stół, który pełni funkcję jadalni. Obecnie ze względów praktycznych raczej nie korzysta się z obrusów w domach. Warto jednak mieć jeden lub dwa na wypadek specjalnej okazji, takiej jak święta lub urodziny. Tutaj również należy uważać z nadmiarem wzorów i dlatego zawsze najlepiej jest mieć zwykły, dobrze dopasowany obrus w kolorze białym. Nie wprowadzi on zamętu do naszej aranżacji, a wciąż będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie. Ważne jest jednak to, by kupić odpowiedni rozmiar tak, by nie był za krótki, ale także by za bardzo nie zwisał w nieestetyczny sposób.

Przytulny dywanik czy eleganckie panele?

Kolejnym elementem, od którego czasem odchodzi się ze względów praktycznych, jest dywanik. Posiadając dużo wolnej przestrzeni w salonie, warto ją jednak czymś wypełnić. Do tego niewielki dywanik nada się idealnie. Umieszczony na środku ogromnej plamy paneli sprawi, że pomieszczenie od razu stanie się bardziej przytulne i urokliwe. Zawsze możemy kupić nieco bardziej kolorowy wariant, który wraz z innymi dopasowanymi tekstyliami domowymi skutecznie przykuje wzrok i doda świeżości naszemu pomieszczeniu.