ocieplenie domu

Ocieplenie domu

W jaki sposób efektywnie ocieplić dom?

Okazuje się, że poprzez niedocieplony mur możemy tracić aż do 40% wyprodukowanego we wnętrzu budynku ciepła. Jak można szybko oszacować- powoduje to duże straty i sprawia, że eksploatacja budynku jest po prostu droga. Dlatego ciepłe mury w nowoczesnym budownictwie są wręcz standardem, a w przypadku murowanych domów starego typu- takie ocieplenie trzeba zaplanować i przeprowadzić jak najszybciej. Stanowi to więc swego rodzaju inwestycję, która naprawdę się z czasem zwraca w niższych kosztach utrzymania obiektu. Jednakże, jakie są najlepsze techniki ocieplania domu, na jaki materiał się zdecydować i jakie ma on właściwości?

Ocieplenie domu- najpopularniejsze sposoby i dostępne materiały

To najczęściej wybieranych materiałów budowlanych, jakie służą do ocieplania ścian zewnętrznych należy wełna mineralna oraz płyty styropianowe EPS. Są to materiały bardzo konkurencyjne, których faktyczne, szczegółowe parametry, co do izolacyjności zawsze są opisane na konkretnym produkcie. Zarówno wełna jak i styropian sprawdzają się w praktyce i całkowicie spełnią swoje zadanie jeśli weźmiemy pod uwagę izolacyjność tych produktów. Wiele osób w tym momencie za pewne zacznie się zastanawiać, dlaczego mimo tego ocieplenie domu styropianem jest znacznie częściej spotykaną techniką podnoszenia izolacyjności ścian. Powód jest prosty i bardzo prozaiczny- styropian ma postać zwartych, lekkich i prostych w montażu płyt, natomiast ocieplanie domu wełną jest związane z bardziej czasochłonnym i pracochłonnym montażem- a więc zazwyczaj oznacza też wyższe koszty. Skoro więc oba te materiały pozwalają na uzyskanie podobnego efektu- inwestorzy znacznie chętniej wybierają tańszą w montażu opcję. Czy jednak faktycznie nie widać żadnych różnic pomiędzy tymi dwoma produktami?

Różnice pomiędzy wełną a styropianem

Analizując jednak możliwość zastosowania obu tych materiałów, błędem byłoby stwierdzenie, że nie ma pomiędzy nimi istotnych różnic. Wełna może bowiem zapewnić nam paroprzepuszczalność, a więc dobre odprowadzenie nadmiaru wilgoci ze ścian, a także odpowiednią izolację akustyczną. Jest też ognioodporna, gdyż może wytrzymać temperaturę nawet do kilkuset stopni Celsjusza. Minusem wełny jest jednak to, że nie można na nią stosować najpopularniejszego obecnie rodzaju tynku akrylowego. Z kolei styropian jest materiałem niepalnym, ale jednocześnie- jeśli już dojdzie do zapruszenia ognia- ne jest ogniotrwały w takim stopniu co wełna. Warto również mieć na względzie, że styropian w znacznie mniejszym stopniu zapewnia oddychanie ścian. Dlatego też podczas ocieplania domu warto zastanowić się nad odpowiednią wentylacją pomieszczeń, aby nadmiar wilgoci faktycznie miał możliwość wydostać się z budynku. W innym przypadku na ścianach możemy spodziewać się wykwitów pleśni.

Jak grubą warstwę ocieplenia zastosować?

W przypadku ocieplania ścian zewnętrznych standardy mocno zmieniały się w czasie i za pewne nadal będą się zmieniać. Jeszcze do niedawna standardem była 10 cm warstwa ocieplenia, obecnie jest to już 15- 20 cm. Warto więc przyjąć, że wartość 10 cm stanowi absolutne minimum, które w praktyce pozwoli nad odczuć, że faktycznie dom jest ocieplony.