Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – same korzyści?

Wentylacja to temat, którego nie można bagatelizować – zwłaszcza w budownictwie mieszkalnym, jednorodzinnym. To właśnie tam najczęściej pojawiają się projekty wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Technologia poszła naprzód nie tylko w informatyce czy budownictwie. Specjaliści w dziedzinie klimatyzacji, chłodnictwa wprowadzili na rynek zespół urządzeń, który wraz z dobrą izolacją ogranicza rachunki do minimum. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła naprawdę się opłaca. Dzięki niej nie budujemy zbędnych kominów do wentylacji grawitacyjnej, przez które uciekało by cenne ciepło, które przecież możemy później wykorzystać. Do takiego układu urządzeń wystarczy zamontować pompę ciepła, która wraz z wentylacją zdecydowanie wystarczą, by w zimą dom ogrzać, a w lecie go chłodzić. Pamiętajmy o korzyściach zdrowotnych, o braku much, komarów i innych insektów. Dom energooszczędny może być ekologiczny i zarazem nowoczesny.

Korzyści zdrowotne – rekuperacja

 

Podstawową zaletą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją) jest odczuwalny komfort klimatyczny. Oznacza to, że w naszym domu jest zawsze świeże powietrze, nie ma nadmiaru wilgoci i dziwnych zapachów. Wszystko dzięki stałej wymianie powietrza. Niestety w przypadku stosowania wentylacji tradycyjnej, grawitacyjnej występuje parę problemów. Po pierwsze, zbudowanie komina i przewodów wentylacyjnych to duży koszt. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, że w nowoczesnym budownictwie zależy nam na szczelności. Gdyby w dobrze zaizolowanym domu zastosować tradycyjną wentylację, to niestety mielibyśmy ogromne straty poprzez komin (konwekcja). Powietrze w systemach wentylacji mechanicznej jest automatycznie wtłaczana do środka i jednocześnie pozbywamy się nieświeżego, zużytego powietrza. Co więcej, możemy zredukować koszty ogrzewania budynku do 50 procent!  Stały mikroklimat panujący w domu to bardzo niedoceniony czynnik, który decyduje o komforcie. Dzięki dobrej cyrkulacji powietrza nie trzeba się martwić o bóle głowy, uczucie duszności. Co więcej, wystarczy pomyśleć, ile w ciągu dnia razy wietrzymy pomieszczenia. Nawet wtedy możemy wdychać spaliny czy smog w zimie. Dlatego też wentylacja będzie idealnym rozwiązaniem – takie systemy posiadają filtry, dzięki czemu powietrze nigdy nie będzie zanieczyszczone.

 

Dom energooszczędny a wentylacja mechaniczna

 

Obecnie nie ma nawet możliwości, by zbudować dom o lepszych parametrach energetycznych (pasywny, energooszczędny) przy innym sposobie wentylacji. Tylko nawiewno-wywiewna wentylacja zapewni stałą wymianę powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła.

 

Wentylacja mechaniczna – jak to działa?

 

Wentylacja mechaniczna działa dzięki systemowi wiatraków, które nawiewają świeże powietrze lub się go pozbywają. W centrali wentylacyjnej znajduje się rekuperator – najważniejsze urządzenie całego systemu. To właśnie znajdujące się w rekuperatorze wymienniki ciepła odbierają ciepło powietrzu wyrzucanemu na zewnątrz (zużytemu) i przekazują je świeżemu, nawiewanemu powietrzu. Co więcej, system wentylacji jest całkowicie zautomatyzowany. Czujniki zamieszczone w całym domu badają wilgotność powietrza i inne parametry, dzięki czemu komputer doskonale wie, czy spowolnić czy przyśpieszyć pracę urządzenia.