mieszkanie

Projektowanie mieszkania- czy jest dla każdego?

Nie każdy musi mieć smykałkę i talent do wymyślania rozmaitych aranżacji wnętrz. Trzeba też przyznać, że jest to bardzo angażujące i czasochłonne zajecie, które wymaga poświęcenia. Jednak każdy musi gdzieś mieszkać, a coraz częściej przykładamy dużą wagę do tego, jak mieszkamy i czy jest to odpowiadający nam standard życia. Dlatego też na rynku znajdziemy tak wielu specjalistów, którzy zaoferują nam projektowanie domów czy też projektowanie mieszkań w przestrzeni miejskiej np. https://www.amadeusz.design/projektowanie-wnetrz-domow-mieszkan/. Ich usługi stanowią alternatywę dedykowaną tym osobom, które chcą mieszkać ładnie i wygodnie, ale niekoniecznie chcą zajmować się samodzielnym projektowaniem przestrzeni, niezależnie od tego, dlaczego tak jest.

Cena za projekt i jego realizację- co na nią wpływa?

Skoro już wiemy, że nie każdy jest stworzony do tego, aby projektować wnętrza, naturalnym pytaniem jest to, które wiąże się z kosztami zatrudnienia projektanta. Na cenę wpływa wiele czynników. Pierwszą kwestią jest metraż przestrzeni, którą chcemy objąć projektem. Pamiętajmy, że domy mają zazwyczaj większą powierzchnię, jednak podczas wyceny odlicza się te metry kwadratowe, których zazwyczaj się nie projektuje, a więc kotłownię, garaż, czy też schowki i pomieszczenia gospodarcze. Ewentualnie, cena w przypadku projektowania domu liczona na każdy metr kwadratowy powierzchni może być po prostu niższa w porównaniu do ceny w przypadku mieszkania. Na cenę ma także wpływ to, czy projektem zajmuje się pojedynczy architekt czy biuro projektowe- biura sygnowane własną marką zazwyczaj będą znacznie droższe.

Ostatnią kwestią jest to, na jaki zakres usług się zdecydujemy. Możemy bowiem potrzebować jedynie inspiracji, porad i wskazówek. Możemy potrzebować kompleksowego projektu, którego realizację weźmiemy jednak na własne barki wraz z kwestiami budowlanymi, poszukiwaniem fachowców itd. Najdroższym rozwiązaniem będzie oczywiście sytuacja, kiedy projektanci zajmują się wszystkim od początku do końca- projektują, ale też nadzorują prace i finalnie oddają inwestorowi wnętrze w całości gotowe do użytkowania.

Czy w przypadku współpracy z architektem można sugerować własne pomysły i rozwiązania?

Nawet nie mając smykałki do projektowania, każdy z nas może mieć na oku meble czy przedmioty, które mu się podobają i które koniecznie chciałby mieć w swoim mieszkaniu. Nawet jeśli w całości powierzamy prace nad wnętrem architektowi- możemy przekazać mu nasze wymagania, co do tego, w jakim stylu dana przestrzeń ma być urządzona, jakie kolory są bliskie naszemu sercu i jakie funkcje chcielibyśmy, aby dana przestrzeń mogła dla nas pełnić. Nikt nie zamieszkuje wnętrz katalogowych, a jeśli takie wnętrze zostanie wykreowane- zawsze odrobinę zmienia się w momencie, kiedy ktoś zaczyna z niego korzystać. Dobrze jest więc zastanowić się nad tym, jakie mamy oczekiwania, na czym nam zależy- w końcu finalnie przestrzeń ta będzie nasza, będziemy w niej spędzać dużo czasu i będziemy ją na bieżąco użytkować.