Drewniane meble- jak o nie dbać, aby mogły nas cieszyć jak najdłużej?

Drewniane meble stoją w opozycji do mebli wykonywanych masowo ze sklejki i różnego rodzaju płyt wiórowych. Zawsze były i także obecnie są postrzegane jako coś bardzo trwałego, ponadczasowego, a nawet wręcz luksusowego. Decydując się na takie meble stawiamy na jakość, a jednocześnie liczymy na to, że te elementy wyposażenia będą z nami na długo i że przez wiele lat będą się dobrze prezentować. Obecnie, meble z litego drewna kupimy zarówno w stylu klasycznym jak i w duchu minimalizmu, prostoty i stylu nowoczesnego. Jednakże, jak dbać o drewniane meble, aby faktycznie przez długie lata były niezmiennie piękne?

Drewno jest bardzo trwałe, ale jego struktura jest w pewien sposób delikatna

Dlatego też w szczególności powinniśmy uważać na ostre narzędzia, które mogłyby zarysować powierzchnię mebli drewnianych. Dobrze jest też uważać na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Podczas przeprowadzania różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych czy przy okazji czyszczenia powierzchni mebli z drewna raczej powinniśmy unikać szorstkich szczotek, druciaków i tym podobnych narzędzi.

Czym zabezpieczać strukturę drewna?

Mimo wszystko, co kilka lat dobrze jest zabezpieczać powierzchnię mebli drewnianych poprzez zastosowanie olejów naturalnych czy też wosku. Preparaty tego typu będą w stanie nie tylko stworzyć na powierzchni mebli warstwę ochronną, ale też dodadzą meblom niesamowitego połysku. W szczególności jest to widoczne na drewnie o ciemniejszym wybarwieniu. Mówiąc już o specjalnych preparatach do pielęgnacji drewna i zastanawiając się,  jak dbać o drewniane meble, pamiętajmy, aby stosować te preparaty, które faktycznie są dedykowane właśnie do stosowania na powierzchniach drewnianych. Unikajmy silnych detergentów czy też różnego rodzaju środków drażniących. Używając odpowiednich preparatów pielęgnacja drewnianych mebli na pewno nie sprawi nam kłopotu.

Co w przypadku, kiedy na drewnie pojawią się przebarwienia?

Zawsze może się zdarzyć, że powierzchnia drewna może się odbarwić. Dzieje się tak czasem poprzez działanie wody, której drewno raczej nie lubi, podobnie zresztą jak nadmiernej wilgotności powietrza. Delikatne przebarwienia mogą nie być nawet zauważalne, a co za tym idzie remedium na ten problem może być nawoskowanie drewnianej powierzchni preparatem lekko koloryzującym.

 

Niestety, w przypadku, kiedy na drewnianą powierzchnię wyleje się nam coś, co farbuje- jak np. sok z buraka czy aronii- może być nam znacznie trudniej pozbyć się plamy, a drewno może miejscowo się odbarwić na stałe. Dlatego najlepszym sposobem jest tutaj zapobieganie takiej sytuacji, np. poprzez stosowanie specjalnych mat czy też podkładek, które ograniczą bezpośredni kontakt naczyń z drewnianą powierzchnią.

 

Drewno tak naprawdę nie wymaga od nas wiele zachodu, a jest naprawdę bardzo trwałe. Ze względu na swój uniwersalny charakter- pasuje niemalże do wszystkiego. Kilka prostych zasad pielęgnacyjnych pozwoli cieszyć się meblami wykonanymi z drewna przez wiele lat.