Domowe ciepło

Zima zbliża się wielkimi krokami, a to rodzi pytanie o ogrzewanie domu. Najwięcej kosztów utrzymania budynków mieszkalnych płonie wraz z węglem, drewnem czy gazem w piecach podczas zimnych miesięcy. Wielu właścicieli domów szuka więc rozwiązań, które pomogłyby im zapewnić ciepło w domu, a co za tym idzie także zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jest kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę.

 

  1. Nowoczesny system ogrzewania mieszkania. Może warto wymienić piec na nowy? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie. Warto przywołać choćby ogrzewanie na podczerwień. Cóż to takiego? Są to elektryczne panele, podczerwień zaś stanowi określenie rodzaju emitowanego przez nie ciepła. Jest to rozwiązanie oszczędne, bowiem panele, aby ogrzać pomieszczenie muszą być włączone jedynie 5 – 7 godzin w ciągu doby.
  2. Dogrzewanie domu panelami słonecznymi. Kolektory w naszym kraju są przede wszystkim używane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jednak można też pokusić się o panele dwufunkcyjne, które pomogą ogrzać mieszkanie. W naszym kraju będzie to wsparcie systemu centralnego ogrzewania na poziomie 20 – 30%. Zatem o tyle spadną rachunki za ogrzewanie, bo wszak energia słoneczna jest darmowa.
  3. Izolacja budynku – domowe ciepło to nie tylko wynik sprawnego i nowoczesnego systemu grzewczego takiego jak panele podczerwień https://termoplaza.pl/sklep/. To także efekt odpowiedniej izolacji budynku. Jeśli obserwujemy duże straty ciepła, a dom nie był ocieplany, albo był dwadzieścia lat temu, to może być sygnał, że konieczne jest wykonanie docieplenia budynku. Dzięki temu zabiegowi można znacznie zminimalizować straty ciepła, a co za tym idzie, także zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
  4. Izolacja dachu – tak jak przez głowę najwięcej ciepła ucieka z organizmu człowieka, tak przez dach z budynku. Dlatego chcąc zmniejszyć rachunki za ogrzewanie należy wykonać ocieplenie także tej części domu.
  5. Energooszczędne drzwi i okna – przez te elementy domu także ucieka znaczna część energii cieplnej, aby temu zapobiec należy wprawić nowe, energooszczędne okna i drzwi.