czy klimatyzacja jest zdrowa

Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach- jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Kto z nas nie marzy o tym, aby w upalny dzień móc chociażby na chwilę wejść do klimatyzowanego pomieszczenia. Bez wątpienia, klimatyzacja jest pewnym luksusem, który częściej spotyka się w firmach i publicznych budynkach niż w prywatnych mieszkaniach. Koszt instalacji wydajnego klimatyzatora może być bowiem duży, a zazwyczaj istnieje konieczność jego montażu w każdym pomieszczeniu. Zawsze jednak w kontekście sztucznego schładzania pomieszczeń w ten sposób, pojawia się pytanie o to, czy klimatyzacja jest zdrowa. Warto więc raz na zawsze rozprawić się z tym tematem szczegółowo czytając o tym, jakie jest jej działanie i jak wpływa na ludzki organizm. Przede wszystkim warto jednak wiedzieć najważniejszą rzecz- to nie klimatyzacja jest szkodliwa, a raczej zaszkodzić naszemu zdrowiu może nieodpowiednie z niej korzystanie.

Ogromne zalety klimatyzowania pomieszczeń

Do ogromnych zalet klimatyzacji na pewno warto zaliczyć poprawianie jakości powietrza w pomieszczeniu. Zapewnia ona bowiem ruch powietrza, a co za tym idzie sprawia, że powietrze zbytnio nie wysycha. Problem z suchym powietrzem możemy mieć bowiem nie tylko w okresie grzewczym, ale i w upalne lato. Dzięki wymienności powietrza można też skutecznie pozbywać się kurzu, roztoczy i drobnoustrojów- klimatyzacja jest też polecana dla osób, które cierpią na alergię. No i oczywiście największą zaletą klimatyzatora jest to, że pozwala on utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu- taką, w której czujemy się dobrze. Nieważne więc, czy na dworze jest 20 stopni czy 30- we wnętrzu, w którym pracujemy czy po prostu przebywamy- po prostu może być przyjemnie.

Ciemne strony nieumiejętnego stosowania klimatyzacji

Niestety, klimatyzacja może też powodować problemy zdrowotne, ale najczęściej ma to miejsce w momencie, kiedy w niewłaściwy sposób z niej korzystamy. Jeśli ustawimy zbyt niską temperaturę na dłuższy okres czasu- znacznie łatwiej możemy nabawić się przeziębienia, uczucie bólu, ucisku i drapania w gardle, chrypki czy trudności w przełykaniu. Najtrudniej jest w momencie, kiedy w pomieszczeniu jednocześnie przebywają osoby ciepłolubne i zimnolubne, a co za tym idzie trudno jest ustawić jedną, zadowalającą wszystkich temperaturę. W efekcie- jedna osoba będzie siedzieć w krótkim rękawku, a druga w kurtce. Kolejnym zagrożeniem jest to, że nadmiernie działająca klimatyzacja może powodować duszność u astmatyków. Może być też przyczyną innych problemów z oddychaniem w momencie, kiedy nie jest odpowiednio konserwowana. Właściwe ustawienie wilgotności nawiewanego powietrza jest tutaj kluczowe, jednak równie ważne jest regularne, okresowe czyszczenie lub wymienianie filtrów. W nieoczyszczonej klimatyzacji gromadzą się grzyby, które wprost uwielbiają wilgotne środowisko.

Jak więc widać- rozsądne stosowanie klimatyzacji oraz dbanie o nią sprawia, że jest całkowicie niegroźna dla zdrowia, a dodatkowo posiada wiele zalet. Jeśli jednak nieumiejętnie będziemy z niej korzystać, a także zapomnimy o jej konserwacji- może ona powodować problemy z naszym zdrowiem.